Fokus Film 2017

filmy, diskuze, workshopy, koncerty (30. 9. - 2. 10. 2017 SEMILY)

Středa

Slam Poetry

20:30
Místo: Café Jitro

Slam Poetry - žánr na pomezí poezie a divadla. Jednotliví soutěžící a jejich texty se perou o přízeň obecenstva. Protože o tom, jestli to byl propadák nebo zlatý hřeb večera, rozhodujete vy! Slamy mohou být vtipné, kritické, vážné, dramatické, improvizované, prostě jakékoliv. Náhodně vybraná porota potom určí, kdo u ní obstál nejlépe. Zábava a hluboký kulturní zážitek garantovány.

www.slampoetry.cz

Čtvrtek

Petr Stříbrný | přednáška

11:30
Místo: Čítárna

Téma: Procházkova Svatá noc jako inspirace Noci nevěsty

Obraz kolektivizace v literární a filmové produkci 60. let


Ivo Trajkov | debata

20:00
Místo: Kinosál

Ivo Trajkov studoval v letech 1986–1992 na pražské FAMU, kam se později vrátil přednášet střih. Jako režisér, producent, scenárista a dokumentarista pracuje také pro televizi. Natočil např. dokumenty Takové normální manželství a Výpověď utajeného svědka (oba 1996) nebo TV film o sebeupálení studenta Jana Zajíce Jan (1992). Je spoluzakladatelem společnosti The World Circle Foundation. V roce 1993 vstoupil do hraného filmu odpočinkovou komedií Kanárská spojka. O pět let později se vyprofiloval v oblasti autorské umělecké tvorby snímkem Minulost (1998). Roku 2004 realizoval psychologické drama Velká voda, kde se vyrovnává s minulostí své vlasti, zatíženou totalitními praktikami a fanatismem (cena za režii a ocenění za nejlepší film na festivalu ve Valencii 2005). V roce 2007 natočil experimentální snímek Movie, v němž ztvárnil hlavní roli filmového režiséra. 

Na Fokus Festu představí svůj nejnovější film Noc bezMoci, adaptaci filmové povídky českého spisovatele a scénáristy Jana Procházky s názvem Ucho. První adaptací této povídky byl stejnojmenný černobílý film režiséra Karla Kachyni z roku 1970 v hlavních rolích s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou, který byl ihned po dokončení zakázán a premiéru měl až roku 1990. Stejně jako Kachyňův film, i Noc bezMoci je komorním dramatem, které ukazuje politiku jako sféru plnou intrik, lží a nedůvěry.

Pátek

Richard Němec | debata

17:00
Místo: Aula

Debata k filmu Bitva o život

Podrobnosti připravujeme.

Vít Janeček | debata

19:30
Místo: Aula

Dokumentarista Vít Janeček přijede na Fokus Fest uvést svůj nejnovější dokument Selský rozum, který natočil se svou ženou Zuzanou Piussi.


Kieslowski | koncert

21:30
Místo: Kinosál

V podstatě folkové duo hrající dle vlastních slov „urban folk“ v obsazení kytara a piano se věnuje reálnému pohledu na ne vždy právě radostný vztah muže a ženy. Na třetí desce Mezi lopatky, kterou produkoval Jan P. Muchow a získala nominaci na cenu Apollo 2014, už kapela nesahá po nožích, ale věnuje se odloučení, samotě, strachu a tichu, které jsou leckdy bolestnější.

Facebook


Sobota

Martin Kos: Vypravěč Kolár, technik Lamač

10:30
Místo: Čítárna

Přednáška bude pojednávat především o vypravěčských a stylistických strategiích a postupech, které scenáristicko-režisérská dvojice uplatňovala v uvedeném snímku Otrávené světlo. Kromě toho však dílo zasadí do širších souvislostí a rámců. Kromě klasického zasazení do dobového kontextu filmové produkce na našem území se bude zabývat otázkami autorství v českých němých filmech a obecnějším fungováním filmařské komunity. Zároveň nabídne porovnání Otráveného světla se snímkem Příchozí z temnot, který byl na Fokus Festu uveden před dvěma lety.

J. Blažejovský: Kinematografie Severní Koreje

15:30
Místo: Čítárna

Jan Gogola | debata

18:15
Místo: Kinosál

Absolvoval pedagogickou a filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Učil na ZDŠ v Kunovicích, pracoval jako dramaturg Slováckého divadla, Filmového studia Zlín /Gottwaldov/, Filmového studia Barrandov a Krátkého filmu Praha. Od roku 1995 pracuje jako filmový a televizní dramaturg na volné noze. Byl ředitelem soukromé Vyšší odborné školy filmové Zlín, učil na FAMU v Praze a na JAMU v Brně, kde působí stále. V roce 2002 byl na JAMU jmenován docentem, v roce 2011 pak univerzitním profesorem. Podílel se na tvorbě více než 30 celovečerních hraných filmů (Kouř, Requiem pro Panenku, Je třeba zabít Sekala), několika televizních seriálů i filmů animovaných a dokumentárních. V roce 2000 natočil autorský dokument Morčata o anglických a českých leteckých veteránech 2. sv. války.

Na Fokus Fest přijede představit film Je třeba zabít Sekala.

Bert & Friends | koncert

20:00
Místo: KC Golf

Mladá kapela prezentuje geniální skladby a písně Alberta Romanutti, dvacetiletého skladatele a klavíristy, který vytvořil originální tvar na českém hudebním poli. Tato čtyřčlenná hudební skupina se zaměřuje na nekonečnost a rozmanitost hudebního vyjádření a vytváři tak u posluchačů nové pocity a energie, se kterými se málokdy v životě člověk setká. Svou vášní, žánrovou pestrostí a prvky humoru je otevřena všem posluchačům a její zvuk je díky osobitosti a stylové odlišnosti každého člena velmi barevný a vytváří tak zajímavou fůzi převážně jazzu, rocku, vážné hudby a popu.

Ačkoliv všichni členové pochází z různých koutů České i Slovenské republiky, hnízdem této kapely je Praha, která nás díky své Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka dala dohromady.

www.bertandfriends.com

Jana Uriel Kratochvílová & Illuminatica | koncert

21:30
Místo: KC Golf

Jana "Uriel" Kratochvílová je zpěvačka, textařka a skladatelka původem z Moravy. Byla první českou zpěvačkou, která v někdejším Československu zpívala v tehdy novém stylu rock-reggae. Těšte se na osobnost s výstředním zjevem a zcela nezaměnitelným hlasovým projevem.

Více info

Buržoa | koncert

23:00
Místo: KC Golf

Postapokaliptické aristokratické duo ovlivněné ruralpopem.

SoundCloud

1flfsoap | koncert

24:00
Místo: KC Golf

Urbanizovaný šohaj a brněnský Pražák! Živé bicí, nezaměnitelná kytara a velký podíl improvizace dává dohromady taneční sety, které nemají předem jasný konec. Všechna hudba vzniká teď a tady. V letošním roce odehráli důležité vystoupení v Londýně a na Springbreak festivalu v Poznani. Dravost, melancholie, loopy a syrový sound ukazuje temnou stranu živé elektroniky. Duo, které chce vyhnat z měst zápach electroswingu.

Bumbum Satori

Neděle

Veronika Jančová: Po stopách filmu Opera ve Vinici

15:30
Místo: Čítárna

Jak napovídá název, v této přednášce se soustředíme na film Opera ve Vinici, který na počátku 80. let natočil Jaromil Jireš podle původního scénáře Vladimíra Merty. Našim cílem bude sledovat proces realizace projektu od vývoje scénáře, přes natáčení až po dobové reakce na výsledné dílo. Společně poodhalíme proces vzniku filmu a představíme si okolnosti, které doprovázely a případně komplikovaly realizaci projektu. Film bude zasazen do kontextu celkové tvorby režiséra Jaromila Jireše, ale budeme na něj nahlížet také z perspektivy Vladimíra Merty, u kterého nás bude zajímat především jeho autorský vklad a podíl na výsledném díle. Vypátráme inspirační zdroje a spojitosti mezi Operou ve vinici a další tvorbou obou osobností. Kromě představení geneze snímku Opera ve vinici se v neposlední řadě pokusíme rekonstruovat, jak byl tento film ve své době reflektován v médiích.