Fokus Film 2017

filmy, diskuze, workshopy, koncerty (30. 9. - 2. 10. 2017 SEMILY)

Středa

Slam Poetry

20:30
Místo: Café Jitro

Slam Poetry - žánr na pomezí poezie a divadla. Jednotliví soutěžící a jejich texty se perou o přízeň obecenstva. Protože o tom, jestli to byl propadák nebo zlatý hřeb večera, rozhodujete vy! Slamy mohou být vtipné, kritické, vážné, dramatické, improvizované, prostě jakékoliv. Náhodně vybraná porota potom určí, kdo u ní obstál nejlépe. Zábava a hluboký kulturní zážitek garantovány.

www.slampoetry.cz

Čtvrtek

Petr Stříbrný | přednáška

11:30
Místo: Čítárna

Téma: Procházkova Svatá noc jako inspirace Noci nevěsty

Obraz kolektivizace v literární a filmové produkci 60. let


Ivo Trajkov | debata

20:00
Místo: Kinosál

Ivo Trajkov studoval v letech 1986–1992 na pražské FAMU, kam se později vrátil přednášet střih. Jako režisér, producent, scenárista a dokumentarista pracuje také pro televizi. Natočil např. dokumenty Takové normální manželství a Výpověď utajeného svědka (oba 1996) nebo TV film o sebeupálení studenta Jana Zajíce Jan (1992). Je spoluzakladatelem společnosti The World Circle Foundation. V roce 1993 vstoupil do hraného filmu odpočinkovou komedií Kanárská spojka. O pět let později se vyprofiloval v oblasti autorské umělecké tvorby snímkem Minulost (1998). Roku 2004 realizoval psychologické drama Velká voda, kde se vyrovnává s minulostí své vlasti, zatíženou totalitními praktikami a fanatismem (cena za režii a ocenění za nejlepší film na festivalu ve Valencii 2005). V roce 2007 natočil experimentální snímek Movie, v němž ztvárnil hlavní roli filmového režiséra. 

Na Fokus Festu představí svůj nejnovější film Noc bezMoci, adaptaci filmové povídky českého spisovatele a scénáristy Jana Procházky s názvem Ucho. První adaptací této povídky byl stejnojmenný černobílý film režiséra Karla Kachyni z roku 1970 v hlavních rolích s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou, který byl ihned po dokončení zakázán a premiéru měl až roku 1990. Stejně jako Kachyňův film, i Noc bezMoci je komorním dramatem, které ukazuje politiku jako sféru plnou intrik, lží a nedůvěry.

Pátek

Richard Němec | debata

17:00
Místo: Aula

Debata k filmu Bitva o život

Podrobnosti připravujeme.

Vít Janeček | debata

19:30
Místo: Kinosál

Dokumentarista Vít Janeček přijede na Fokus Fest uvést svůj nejnovější dokument Selský rozum, který natočil se svou ženou Zuzanou Piussi.


Kieslowski | koncert

21:30
Místo: Kinosál

V podstatě folkové duo hrající dle vlastních slov „urban folk“ v obsazení kytara a piano se věnuje reálnému pohledu na ne vždy právě radostný vztah muže a ženy. Na třetí desce Mezi lopatky, kterou produkoval Jan P. Muchow a získala nominaci na cenu Apollo 2014, už kapela nesahá po nožích, ale věnuje se odloučení, samotě, strachu a tichu, které jsou leckdy bolestnější.

Facebook


Sobota

Martin Kos: Karel Lamač

10:30
Místo: Čítárna

Vypravěč Kolár, technik Lamač

J. Blažejovský: Kinematografie Severní Koreje

15:30
Místo: Čítárna

Jan Gogola | debata

18:15
Místo: Kinosál

Absolvoval pedagogickou a filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Učil na ZDŠ v Kunovicích, pracoval jako dramaturg Slováckého divadla, Filmového studia Zlín /Gottwaldov/, Filmového studia Barrandov a Krátkého filmu Praha. Od roku 1995 pracuje jako filmový a televizní dramaturg na volné noze. Byl ředitelem soukromé Vyšší odborné školy filmové Zlín, učil na FAMU v Praze a na JAMU v Brně, kde působí stále. V roce 2002 byl na JAMU jmenován docentem, v roce 2011 pak univerzitním profesorem. Podílel se na tvorbě více než 30 celovečerních hraných filmů (Kouř, Requiem pro Panenku, Je třeba zabít Sekala), několika televizních seriálů i filmů animovaných a dokumentárních. V roce 2000 natočil autorský dokument Morčata o anglických a českých leteckých veteránech 2. sv. války.

Na Fokus Fest přijede představit film Je třeba zabít Sekala.

Bert & Friends | koncert

20:00
Místo: KC Golf

Mladá kapela prezentuje geniální skladby a písně Alberta Romanutti, dvacetiletého skladatele a klavíristy, který vytvořil originální tvar na českém hudebním poli. Tato čtyřčlenná hudební skupina se zaměřuje na nekonečnost a rozmanitost hudebního vyjádření a vytváři tak u posluchačů nové pocity a energie, se kterými se málokdy v životě člověk setká. Svou vášní, žánrovou pestrostí a prvky humoru je otevřena všem posluchačům a její zvuk je díky osobitosti a stylové odlišnosti každého člena velmi barevný a vytváří tak zajímavou fůzi převážně jazzu, rocku, vážné hudby a popu.

Ačkoliv všichni členové pochází z různých koutů České i Slovenské republiky, hnízdem této kapely je Praha, která nás díky své Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka dala dohromady.

www.bertandfriends.com

Jana Uriel Kratochvílová & Illuminatica | koncert

21:30
Místo: KC Golf

Jana "Uriel" Kratochvílová je zpěvačka, textařka a skladatelka původem z Moravy. Byla první českou zpěvačkou, která v někdejším Československu zpívala v tehdy novém stylu rock-reggae. Těšte se na osobnost s výstředním zjevem a zcela nezaměnitelným hlasovým projevem.

Více info

Buržoa | koncert

23:00
Místo: KC Golf

Postapokaliptické aristokratické duo ovlivněné ruralpopem.

SoundCloud

1flfsoap | koncert

24:00
Místo: KC Golf

Urbanizovaný šohaj a brněnský Pražák! Živé bicí, nezaměnitelná kytara a velký podíl improvizace dává dohromady taneční sety, které nemají předem jasný konec. Všechna hudba vzniká teď a tady. V letošním roce odehráli důležité vystoupení v Londýně a na Springbreak festivalu v Poznani. Dravost, melancholie, loopy a syrový sound ukazuje temnou stranu živé elektroniky. Duo, které chce vyhnat z měst zápach electroswingu.

Bumbum Satori

Neděle

Veronika Jančová: V. Merta

15:30
Místo: Čítárna

Podrobnosti připravujeme.